Samsung Electro-Mechanics RC1608J5R1CS
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Mfr. Part # :
RC1608J5R1CS
Description
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/10W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RC1608J5R1CS PDF
Price is not available, please RFQ
RC1608J5R1CS Tech Specifications
  • Series:RC
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Resistance:5.1 Ohms
  • Tolerance:±5%
  • Power (Watts):0.1W, 1/10W
  • Composition:Thick Film
  • Features:Moisture Resistant
  • Temperature Coefficient:±300ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
  • Package / Case:0603 (1608 Metric)
  • Supplier Device Package:0603
  • Ratings:-
  • Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
  • Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)