Torex Semiconductor Ltd. XC9142D24DMR-G
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Mfr. Part # :
XC9142D24DMR-G
Description
0.8A SYNCHRONOUS STEP-UP DC/DC C
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
XC9142D24DMR-G PDF
Price is not available, please RFQ
XC9142D24DMR-G Tech Specifications
  • Series:XC9142
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Function:Step-Up
  • Output Configuration:Positive
  • Topology:Boost
  • Output Type:Fixed
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input (Min):0.65V
  • Voltage - Input (Max):6V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.4V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Current - Output:500mA
  • Frequency - Switching:3MHz
  • Synchronous Rectifier:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)