Texas Instruments LP2992AIM5-1.5
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
LP2992AIM5-1.5
Description
IC REG LINEAR 1.5V 250MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LP2992AIM5-1.5 PDF
Price is not available, please RFQ
LP2992AIM5-1.5 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Obsolete
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):16V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.85V @ 250mA
  • Current - Output:250mA
  • Current - Quiescent (Iq):95 µA
  • Current - Supply (Max):4 mA
  • PSRR:45dB (1kHz)
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C