Semtech SC1118ST2.85TRT
Manufacturer :
Semtech
Mfr. Part # :
SC1118ST2.85TRT
Description
IC REG LINEAR 2.85V 1A SOT223-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
SC1118ST2.85TRT PDF
Price is not available, please RFQ
SC1118ST2.85TRT Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):15V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.85V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):1.5A @ 1A
  • Current - Output:1A
  • Current - Quiescent (Iq):250 µA
  • Current - Supply (Max):5 mA
  • PSRR:65dB (120Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C