ABLIC U.S.A. Inc. S-1200B47-I6T2U
Manufacturer :
ABLIC U.S.A. Inc.
Mfr. Part # :
S-1200B47-I6T2U
Description
IC REG LINEAR 4.7V 150MA SNT6A
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
S-1200B47-I6T2U PDF
Price is not available, please RFQ
S-1200B47-I6T2U Tech Specifications
  • Series:S-1200
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):10V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):4.7V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.19V @ 100mA
  • Current - Output:150mA
  • Current - Quiescent (Iq):1 µA
  • Current - Supply (Max):40 µA
  • PSRR:65dB (1kHz)
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Over Current
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)