Rochester Electronics LP3990TLX-2.5
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
LP3990TLX-2.5
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 4DSBGA
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LP3990TLX-2.5 PDF
Price is not available, please RFQ
LP3990TLX-2.5 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):6V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.200V @ 150mA
  • Current - Output:150mA
  • Current - Quiescent (Iq):80 µA
  • Current - Supply (Max):120 µA
  • PSRR:55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)