DGT Technology ADP7118ARDZ-3.3
Manufacturer :
DGT Technology
Mfr. Part # :
ADP7118ARDZ-3.3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 8SOIC
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
ADP7118ARDZ-3.3 PDF
Price is not available, please RFQ
ADP7118ARDZ-3.3 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):20V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.42V @ 200mA
  • Current - Output:200mA
  • Current - Quiescent (Iq):140 µA
  • Current - Supply (Max):320 µA
  • PSRR:88dB ~ 50dB (10kHz ~ 1MHz)
  • Control Features:Enable, Soft Start
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad