DGT Technology ADP7105ARDZ-3.3
Manufacturer :
DGT Technology
Mfr. Part # :
ADP7105ARDZ-3.3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8SOIC
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
ADP7105ARDZ-3.3 PDF
Price is not available, please RFQ
ADP7105ARDZ-3.3 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):20V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.55V @ 500mA
  • Current - Output:500mA
  • Current - Quiescent (Iq):900 µA
  • Current - Supply (Max):1.6 mA
  • PSRR:60dB ~ 50dB (10kHz ~ 100kHz)
  • Control Features:Enable, Power Good, Under Voltage Lockout
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad