DGT Technology LT1507CS8-3.3#PBF
Mfr. Part # :
LT1507CS8-3.3#PBF
Description
IC REG BUCK 3.3V 1.5A 8SOIC
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
LT1507CS8-3.3#PBF PDF
Price is not available, please RFQ
LT1507CS8-3.3#PBF Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Function:Step-Down
  • Output Configuration:Positive
  • Topology:Buck
  • Output Type:Fixed
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input (Min):4V
  • Voltage - Input (Max):16V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Current - Output:1.5A
  • Frequency - Switching:500kHz
  • Synchronous Rectifier:No
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)