DGT Technology ADG1408SRUZ-EP
Manufacturer :
DGT Technology
Mfr. Part # :
ADG1408SRUZ-EP
Description
IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP
Catalog
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
DataSheet
ADG1408SRUZ-EP PDF
Price is not available, please RFQ
ADG1408SRUZ-EP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Switch Circuit:-
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit:8:1
  • Number of Circuits:1
  • On-State Resistance (Max):4.7Ohm
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon):200mOhm (Typ)
  • Voltage - Supply, Single (V+):5V ~ 16.5V
  • Voltage - Supply, Dual (V±):±4.5V ~ 16.5V
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max):120ns, 120ns
  • -3db Bandwidth:60MHz
  • Charge Injection:-50pC
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off)):14pF, 80pF
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max):200pA
  • Crosstalk:-70dB @ 1MHz
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)