DGT Technology ADG1608BRUZ
Manufacturer :
DGT Technology
Mfr. Part # :
ADG1608BRUZ
Description
IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP
Catalog
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
DataSheet
ADG1608BRUZ PDF
Price is not available, please RFQ
ADG1608BRUZ Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Switch Circuit:-
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit:8:1
  • Number of Circuits:1
  • On-State Resistance (Max):4.5Ohm
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon):120mOhm
  • Voltage - Supply, Single (V+):3.3V ~ 16V
  • Voltage - Supply, Dual (V±):±3.3V ~ 8V
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max):94ns, 93ns
  • -3db Bandwidth:40MHz
  • Charge Injection:29pC
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off)):19pF, 117pF
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max):100pA
  • Crosstalk:-64dB @ 1MHz
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)