DGT Technology AD5725ARSZ-1500RL7
Manufacturer :
DGT Technology
Mfr. Part # :
AD5725ARSZ-1500RL7
Description
IC DAC 12BIT V-OUT 28SSOP
Catalog
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
DataSheet
AD5725ARSZ-1500RL7 PDF
Price is not available, please RFQ
AD5725ARSZ-1500RL7 Tech Specifications
  • Series:iCMOS®
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Number of Bits:12
  • Number of D/A Converters:4
  • Settling Time:10µs (Typ)
  • Output Type:Voltage - Buffered
  • Differential Output:No
  • Data Interface:Parallel
  • Reference Type:External
  • Voltage - Supply, Analog:5V ~ 15V, -15V
  • Voltage - Supply, Digital:5V
  • INL/DNL (LSB):±2 (Max), ±1 (Max)
  • Architecture:R-2R
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Package / Case:28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)