Roving Networks / Microchip Technology DSC1001DI2-100.0000
Mfr. Part # :
DSC1001DI2-100.0000
Description
MEMS OSC XO 100.0000MHZ CMOS SMD
Catalog
Oscillators
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
DSC1001DI2-100.0000 PDF
Price is not available, please RFQ
DSC1001DI2-100.0000 Tech Specifications
  • Series:DSC1001
  • Package:Tube
  • Type:XO (Standard)
  • Frequency:100 MHz
  • Function:Standby (Power Down)
  • Output:CMOS
  • Voltage - Supply:1.8 ~ 3.3V
  • Frequency Stability:±25ppm
  • Absolute Pull Range (APR):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Spread Spectrum Bandwidth:-
  • Current - Supply (Max):8.7mA
  • Package / Case:4-SMD, No Lead
  • Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.035" (0.90mm)