Richtek RT9193-25GU5
Manufacturer :
Richtek
Mfr. Part # :
RT9193-25GU5
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SC70-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
RT9193-25GU5 PDF
Price is not available, please RFQ
RT9193-25GU5 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):5.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):-
  • Current - Output:300mA
  • Current - Quiescent (Iq):130 µA
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:70dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz)
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C