Triad Magnetics VPS10-2500
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
VPS10-2500
Description
PWR XFMR LAMINATED 25VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
VPS10-2500 PDF
Price is not available, please RFQ
VPS10-2500 Tech Specifications
  • Series:Chassis Mount: World Series™
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 5V, Series 10V
  • Current - Output (Max):Parallel 5A, Series 2.5A
  • Primary Winding(s):Dual
  • Secondary Winding(s):Dual
  • Center Tap:No
  • Power - Max:25VA
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Termination Style:Solder, Quick Connect
  • Size / Dimension:50.80mm L x 49.28mm W
  • Height - Seated (Max):58.67mm