Triad Magnetics VPS20-6500-B
Mfr. Part # :
VPS20-6500-B
Description
PWR XFMR LAMINATED 130VA CHAS MT
DataSheet
VPS20-6500-B PDF
Price is not available, please RFQ
VPS20-6500-B Tech Specifications
  • Series:Chassis Mount: World Series™
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 10V, Series 20V
  • Current - Output (Max):Parallel 13A, Series 6.5A
  • Center Tap:No
  • Power - Max:130VA
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Termination Style:Solder, Quick Connect
  • Size / Dimension:71.37mm L x 68.33mm W
  • Height - Seated (Max):85.85mm