Triad Magnetics FP16-375-B
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
FP16-375-B
Description
PWR XFMR LAMINATED 6VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
FP16-375-B PDF
Price is not available, please RFQ
FP16-375-B Tech Specifications
  • Series:Flat Pack™
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 8V, Series 16V
  • Current - Output (Max):Parallel 750mA, Series 375mA
  • Primary Winding(s):Dual
  • Secondary Winding(s):Dual
  • Center Tap:No
  • Power - Max:6VA
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination Style:PC Pin
  • Size / Dimension:47.63mm L x 39.67mm W
  • Height - Seated (Max):22.22mm