Triad Magnetics F16-800-C2
Mfr. Part # :
F16-800-C2
Description
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
DataSheet
F16-800-C2 PDF
Price is not available, please RFQ
F16-800-C2 Tech Specifications
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 8V, Series 16V
  • Current - Output (Max):Parallel 1.6A, Series 800mA
  • Center Tap:No
  • Power - Max:12VA
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination Style:PC Pin
  • Size / Dimension:47.63mm L x 39.67mm W
  • Height - Seated (Max):36.50mm