Triad Magnetics F10-110-C2
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
F10-110-C2
Description
PWR XFMR LAMINATED 1.1VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
F10-110-C2 PDF
Price is not available, please RFQ
F10-110-C2 Tech Specifications
  • Series:Split Pack™, Class 2/3, F
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 5V, Series 10V
  • Current - Output (Max):Parallel 220mA, Series 110mA
  • Primary Winding(s):Single
  • Secondary Winding(s):Dual
  • Center Tap:No
  • Power - Max:1.1VA
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination Style:PC Pin
  • Size / Dimension:34.93mm L x 28.58mm W
  • Height - Seated (Max):23.80mm