Triad Magnetics F16-150-C2
Mfr. Part # :
F16-150-C2
Description
PWR XFMR LAMINATED 2.5VA TH
DataSheet
F16-150-C2 PDF
Price is not available, please RFQ
F16-150-C2 Tech Specifications
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 8V, Series 16V
  • Current - Output (Max):Parallel 300mA, Series 150mA
  • Center Tap:No
  • Power - Max:2.5VA
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination Style:PC Pin
  • Size / Dimension:34.93mm L x 28.58mm W
  • Height - Seated (Max):30.15mm