Triad Magnetics VPT48-20830
Mfr. Part # :
VPT48-20830
Description
PWR XFMR TORO 1000VA CHAS MT
DataSheet
VPT48-20830 PDF
Price is not available, please RFQ
VPT48-20830 Tech Specifications
  • Type:Toroidal
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 24V, Series 48V
  • Current - Output (Max):Parallel 41.66A, Series 20.83A
  • Center Tap:No
  • Power - Max:1000VA
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Termination Style:Wire Leads
  • Size / Dimension:175.00mm Dia x 68.00mm W
  • Height - Seated (Max):76.0mm