Triad Magnetics VPP20-1500
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
VPP20-1500
Description
PWR XFMR LAMINATED 30VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
VPP20-1500 PDF
Price is not available, please RFQ
VPP20-1500 Tech Specifications
  • Series:PC Mount: World Series™
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 10V, Series 20V
  • Current - Output (Max):Parallel 3A, Series 1.5A
  • Primary Winding(s):Dual
  • Secondary Winding(s):Dual
  • Center Tap:No
  • Power - Max:30VA
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination Style:PC Pin
  • Size / Dimension:66.68mm L x 55.55mm W
  • Height - Seated (Max):39.67mm