Triad Magnetics VPP10-500-B
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
VPP10-500-B
Description
PWR XFMR LAMINATED 5VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
VPP10-500-B PDF
Price is not available, please RFQ
VPP10-500-B Tech Specifications
  • Series:PC Mount: World Series™
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 5V, Series 10V
  • Current - Output (Max):Parallel 1A, Series 500mA
  • Primary Winding(s):Dual
  • Secondary Winding(s):Dual
  • Center Tap:No
  • Power - Max:5VA
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination Style:PC Pin
  • Size / Dimension:41.28mm L x 33.32mm W
  • Height - Seated (Max):34.93mm