Triad Magnetics VPM240-10400
Mfr. Part # :
VPM240-10400
Description
PWR XFMR TORO 2500VA CHAS MT
DataSheet
VPM240-10400 PDF
Price is not available, please RFQ
VPM240-10400 Tech Specifications
  • Series:Toroidal Medical, VPM
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Toroidal
  • Voltage - Primary:100V, 120V, 220V, 240V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 120V, Series 240V
  • Current - Output (Max):Parallel 21.8A, Series 10.4A
  • Center Tap:No
  • Power - Max:2500VA
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Termination Style:Wire Leads
  • Size / Dimension:215.00mm Dia
  • Height - Seated (Max):120.00mm