Triad Magnetics VPS28-1500
Mfr. Part # :
VPS28-1500
Description
PWR XFMR LAMINATED 43VA CHAS MT
DataSheet
VPS28-1500 PDF
Price is not available, please RFQ
VPS28-1500 Tech Specifications
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 14V, Series 28V
  • Current - Output (Max):Parallel 3A, Series 1.5A
  • Center Tap:No
  • Power - Max:43VA
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Termination Style:Solder, Quick Connect
  • Size / Dimension:58.67mm L x 50.80mm W
  • Height - Seated (Max):68.33mm