Triad Magnetics VPP20-2800-B
Mfr. Part # :
VPP20-2800-B
Description
PWR XFMR LAMINATED 56VA TH
DataSheet
VPP20-2800-B PDF
Price is not available, please RFQ
VPP20-2800-B Tech Specifications
  • Series:PC Mount: World Series™
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 10V, Series 20V
  • Current - Output (Max):Parallel 5.6A, Series 2.8A
  • Center Tap:No
  • Power - Max:56VA
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination Style:PC Pin
  • Size / Dimension:76.20mm L x 63.50mm W
  • Height - Seated (Max):46.02mm