Triad Magnetics VPS36-4800-B
Mfr. Part # :
VPS36-4800-B
Description
PWR XFMR LAMINATED 175VA CHAS MT
DataSheet
VPS36-4800-B PDF
Price is not available, please RFQ
VPS36-4800-B Tech Specifications
  • Series:Chassis Mount: World Series™
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 18V, Series 36V
  • Current - Output (Max):Parallel 9.6A, Series 4.8A
  • Center Tap:No
  • Power - Max:175VA
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Termination Style:Solder, Quick Connect
  • Size / Dimension:79.50mm L x 71.37mm W
  • Height - Seated (Max):95.25mm