Triad Magnetics VPP20-500
Mfr. Part # :
VPP20-500
Description
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
DataSheet
VPP20-500 PDF
Price is not available, please RFQ
VPP20-500 Tech Specifications
  • Series:PC Mount: World Series™
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 10V, Series 20V
  • Current - Output (Max):Parallel 1A, Series 500mA
  • Center Tap:No
  • Power - Max:10VA
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination Style:PC Pin
  • Size / Dimension:47.63mm L x 39.67mm W
  • Height - Seated (Max):34.93mm