Triad Magnetics FP30-400-B
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
FP30-400-B
Description
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
FP30-400-B PDF
Price is not available, please RFQ
FP30-400-B Tech Specifications
  • Series:Flat Pack™
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 15V, Series 30V
  • Current - Output (Max):Parallel 800mA, Series 400mA
  • Primary Winding(s):Dual
  • Secondary Winding(s):Dual
  • Center Tap:No
  • Power - Max:12VA
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination Style:PC Pin
  • Size / Dimension:63.50mm L x 50.80mm W
  • Height - Seated (Max):26.97mm