Triad Magnetics VPL10-1000
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
VPL10-1000
Description
PWR XFMR LAMINATED 10.0VA CHAS
Catalog
Power Transformers
DataSheet
VPL10-1000 PDF
Price is not available, please RFQ
VPL10-1000 Tech Specifications
  • Series:Chassis Mount: World Series™
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):10V
  • Current - Output (Max):1A
  • Primary Winding(s):Dual
  • Secondary Winding(s):Dual
  • Center Tap:No
  • Power - Max:10.0VA
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Termination Style:Wire Leads
  • Size / Dimension:36.52mm L x 71.44mm W
  • Height - Seated (Max):44.45mm