Triad Magnetics FS20-1000
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
FS20-1000
Description
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
FS20-1000 PDF
Price is not available, please RFQ
FS20-1000 Tech Specifications
  • Series:Split Pack™
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 10V, Series 20V
  • Current - Output (Max):Parallel 2A, Series 1A
  • Primary Winding(s):Dual
  • Secondary Winding(s):Dual
  • Center Tap:No
  • Power - Max:20VA
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination Style:PC Pin
  • Size / Dimension:57.15mm L x 47.63mm W
  • Height - Seated (Max):36.50mm