Triad Magnetics VPS230-760
Mfr. Part # :
VPS230-760
Description
PWR XFMR LAMINATED 175VA CHAS MT
DataSheet
VPS230-760 PDF
Price is not available, please RFQ
VPS230-760 Tech Specifications
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 115V, Series 230V
  • Current - Output (Max):Parallel 1.52A, Series 760mA
  • Center Tap:No
  • Power - Max:175VA
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Termination Style:Solder, Quick Connect
  • Size / Dimension:79.50mm L x 71.37mm W
  • Height - Seated (Max):95.25mm