Triad Magnetics VPT230-110
Mfr. Part # :
VPT230-110
Description
PWR XFMR TORO 25VA CHAS MT
DataSheet
VPT230-110 PDF
Price is not available, please RFQ
VPT230-110 Tech Specifications
  • Type:Toroidal
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 115V, Series 230V
  • Current - Output (Max):Parallel 220mA, Series 110mA
  • Center Tap:No
  • Power - Max:25VA
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Termination Style:Wire Leads
  • Size / Dimension:71.00mm Dia x 32.00mm W
  • Height - Seated (Max):34.0mm