Triad Magnetics VPT18-1390
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
VPT18-1390
Description
PWR XFMR TORO 25VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
VPT18-1390 PDF
Price is not available, please RFQ
VPT18-1390 Tech Specifications
  • Series:Chassis Mount: World Series™
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Toroidal
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 9V, Series 18V
  • Current - Output (Max):Parallel 2.78A, Series 1.39A
  • Primary Winding(s):Dual
  • Secondary Winding(s):Dual
  • Center Tap:No
  • Power - Max:25VA
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Termination Style:Wire Leads
  • Size / Dimension:71.00mm Dia x 32.00mm W
  • Height - Seated (Max):34.0mm