Triad Magnetics F48-750-C2
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
F48-750-C2
Description
PWR XFMR LAMINATED 36VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
F48-750-C2 PDF
Price is not available, please RFQ
F48-750-C2 Tech Specifications
  • Series:Split Pack™, Class 2/3, F
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 24V, Series 48V
  • Current - Output (Max):Parallel 1.5A, Series 750mA
  • Primary Winding(s):Single
  • Secondary Winding(s):Dual
  • Center Tap:No
  • Power - Max:36VA
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination Style:PC Pin
  • Size / Dimension:66.68mm L x 55.55mm W
  • Height - Seated (Max):39.67mm