Triad Magnetics VPS16-2700-B
Mfr. Part # :
VPS16-2700-B
Description
PWR XFMR LAMINATED 43VA CHAS MT
DataSheet
VPS16-2700-B PDF
Price is not available, please RFQ
VPS16-2700-B Tech Specifications
  • Series:Chassis Mount: World Series™
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 8V, Series 16V
  • Current - Output (Max):Parallel 5.4A, Series 2.7A
  • Center Tap:No
  • Power - Max:43VA
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Termination Style:Solder, Quick Connect
  • Size / Dimension:58.67mm L x 50.80mm W
  • Height - Seated (Max):54.10mm