Triad Magnetics VPM240-28100
Mfr. Part # :
VPM240-28100
Description
PWR XFMR TORO 6750VA CHAS MT
DataSheet
VPM240-28100 PDF
Price is not available, please RFQ
VPM240-28100 Tech Specifications
  • Series:Toroidal Medical, VPM
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Toroidal
  • Voltage - Primary:208V, 240V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 120V, Series 240V
  • Current - Output (Max):Parallel 56.2A, Series 28.1A
  • Center Tap:No
  • Power - Max:6750VA
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Termination Style:Wire Leads
  • Size / Dimension:310.00mm Dia
  • Height - Seated (Max):140.00mm