Triad Magnetics VPM36-4440
Mfr. Part # :
VPM36-4440
Description
PWR XFMR TORO 160VA CHAS MT
DataSheet
VPM36-4440 PDF
Price is not available, please RFQ
VPM36-4440 Tech Specifications
  • Type:Toroidal
  • Voltage - Primary:100V, 120V, 220V, 240V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 18V, Series 36V
  • Current - Output (Max):Parallel 8.88A, Series 4.44A
  • Center Tap:No
  • Power - Max:160VA
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Termination Style:Wire Leads
  • Size / Dimension:113.00mm Dia
  • Height - Seated (Max):52.00mm