Triad Magnetics FS12-2850-C2
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
FS12-2850-C2
Description
PWR XFMR LAMINATED 36VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
FS12-2850-C2 PDF
Price is not available, please RFQ
FS12-2850-C2 Tech Specifications
  • Series:Split Pack™, Class 2/3, FS
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 6.3V, Series 12.6V
  • Current - Output (Max):Parallel 5.7A, Series 2.85A
  • Primary Winding(s):Dual
  • Secondary Winding(s):Dual
  • Center Tap:No
  • Power - Max:36VA
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination Style:PC Pin
  • Size / Dimension:66.68mm L x 55.55mm W
  • Height - Seated (Max):39.67mm