Triad Magnetics VPM12-13300
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
VPM12-13300
Description
PWR XFMR TORO 160VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
VPM12-13300 PDF
Price is not available, please RFQ
VPM12-13300 Tech Specifications
  • Series:Toroidal Medical, VPM
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Toroidal
  • Voltage - Primary:100V, 120V, 220V, 240V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 6V, Series 12V
  • Current - Output (Max):Parallel 26.6A, Series 13.3A
  • Primary Winding(s):Dual, Multiple Taps
  • Secondary Winding(s):Dual
  • Center Tap:No
  • Power - Max:160VA
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Termination Style:Wire Leads
  • Size / Dimension:113.00mm Dia
  • Height - Seated (Max):52.00mm