Triad Magnetics FP40-1200
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
FP40-1200
Description
PWR XFMR LAMINATED 48VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
FP40-1200 PDF
Price is not available, please RFQ
FP40-1200 Tech Specifications
  • Series:Flat Pack™
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 20V, Series 40V
  • Current - Output (Max):Parallel 1.2A, Series 1.2A
  • Primary Winding(s):Dual
  • Secondary Winding(s):Dual
  • Center Tap:No
  • Power - Max:48VA
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination Style:PC Pin
  • Size / Dimension:79.25mm L x 63.50mm W
  • Height - Seated (Max):34.93mm