Triad Magnetics VPP12-800
Mfr. Part # :
VPP12-800
Description
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
DataSheet
VPP12-800 PDF
Price is not available, please RFQ
VPP12-800 Tech Specifications
  • Series:PC Mount: World Series™
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 6.3V, Series 12.6V
  • Current - Output (Max):Parallel 1.6A, Series 800mA
  • Center Tap:No
  • Power - Max:10VA
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination Style:PC Pin
  • Size / Dimension:47.63mm L x 39.67mm W
  • Height - Seated (Max):34.93mm