Triad Magnetics FS28-700-C2
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
FS28-700-C2
Description
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
FS28-700-C2 PDF
Price is not available, please RFQ
FS28-700-C2 Tech Specifications
  • Series:Split Pack™, Class 2/3, FS
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 14V, Series 28V
  • Current - Output (Max):Parallel 1.4A, Series 700mA
  • Primary Winding(s):Dual
  • Secondary Winding(s):Dual
  • Center Tap:No
  • Power - Max:20VA
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination Style:PC Pin
  • Size / Dimension:57.15mm L x 47.63mm W
  • Height - Seated (Max):36.50mm