Triad Magnetics VPS24-7300
Mfr. Part # :
VPS24-7300
Description
PWR XFMR LAMINATED 175VA CHAS MT
DataSheet
VPS24-7300 PDF
Price is not available, please RFQ
VPS24-7300 Tech Specifications
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 12V, Series 24V
  • Current - Output (Max):Parallel 14.6A, Series 7.3A
  • Center Tap:No
  • Power - Max:175VA
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Termination Style:Solder, Quick Connect
  • Size / Dimension:79.50mm L x 71.37mm W
  • Height - Seated (Max):95.25mm