Triad Magnetics VPS36-3600
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
VPS36-3600
Description
PWR XFMR LAMINATED 130VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
VPS36-3600 PDF
Price is not available, please RFQ
VPS36-3600 Tech Specifications
  • Series:Chassis Mount: World Series™
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 18V, Series 36V
  • Current - Output (Max):Parallel 7.2A, Series 3.6A
  • Primary Winding(s):Dual
  • Secondary Winding(s):Dual
  • Center Tap:No
  • Power - Max:130VA
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Termination Style:Solder, Quick Connect
  • Size / Dimension:71.37mm L x 68.33mm W
  • Height - Seated (Max):85.85mm