Triad Magnetics VPP28-1060
Mfr. Part # :
VPP28-1060
Description
PWR XFMR LAMINATED 30VA TH
DataSheet
VPP28-1060 PDF
Price is not available, please RFQ
VPP28-1060 Tech Specifications
  • Series:PC Mount: World Series™
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 14V, Series 28V
  • Current - Output (Max):Parallel 2.12A, Series 1.06A
  • Center Tap:No
  • Power - Max:30VA
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination Style:PC Pin
  • Size / Dimension:66.68mm L x 55.55mm W
  • Height - Seated (Max):39.67mm