Triad Magnetics VPM12-2080
Mfr. Part # :
VPM12-2080
Description
PWR XFMR TORO 25VA CHAS MT
DataSheet
VPM12-2080 PDF
Price is not available, please RFQ
VPM12-2080 Tech Specifications
  • Type:Toroidal
  • Voltage - Primary:100V, 120V, 220V, 240V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 6V, Series 12V
  • Current - Output (Max):Parallel 4.16A, Series 2.08A
  • Center Tap:No
  • Power - Max:25VA
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Termination Style:Wire Leads
  • Size / Dimension:84.00mm Dia
  • Height - Seated (Max):37.00mm