Triad Magnetics VPS28-2800
Mfr. Part # :
VPS28-2800
Description
PWR XFMR LAMINATED 80VA CHAS MT
DataSheet
VPS28-2800 PDF
Price is not available, please RFQ
VPS28-2800 Tech Specifications
  • Series:Chassis Mount: World Series™
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 14V, Series 28V
  • Current - Output (Max):Parallel 5.6A, Series 2.8A
  • Center Tap:No
  • Power - Max:80VA
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Termination Style:Solder, Quick Connect
  • Size / Dimension:63.50mm L x 58.67mm W
  • Height - Seated (Max):76.20mm