Triad Magnetics VPS36-700
Mfr. Part # :
VPS36-700
Description
PWR XFMR LAMINATED 25VA CHAS MT
DataSheet
VPS36-700 PDF
Price is not available, please RFQ
VPS36-700 Tech Specifications
  • Series:Chassis Mount: World Series™
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 18V, Series 36V
  • Current - Output (Max):Parallel 1.4A, Series 700mA
  • Center Tap:No
  • Power - Max:25VA
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Termination Style:Solder, Quick Connect
  • Size / Dimension:50.80mm L x 49.28mm W
  • Height - Seated (Max):71.37mm