Triad Magnetics F24-500-C2
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
F24-500-C2
Description
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
F24-500-C2 PDF
Price is not available, please RFQ
F24-500-C2 Tech Specifications
  • Series:Split Pack™, Class 2/3, F
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 12V, Series 24V
  • Current - Output (Max):Parallel 1A, Series 500mA
  • Primary Winding(s):Single
  • Secondary Winding(s):Dual
  • Center Tap:No
  • Power - Max:12VA
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination Style:PC Pin
  • Size / Dimension:47.63mm L x 39.67mm W
  • Height - Seated (Max):36.50mm